מאמרי דעה

המכונות לא יצילו אותנו / הריסון ריד

בפעם הראשונה שראיתי את המכשיר, נדהמתי מקריאת התגר שהוא קורא על חוקי הטבע. צנרת אדומה – ארגמנית בעובי של צינור גינה הזרימה דם מתחת לשמיכות המטופל לאביזר מסתובב בצבע כרום, אשר בתוכו מרכיבים מכניים סיננו פחמן דו חמצני, החדירו חמצן והזרימו את הדם המחומצן חזרה לגוף. ניתבנו מחדש את מחזור החיים של המטופל.

טכנולוגיה זו, מכשיר האקמו, ראשי תיבות באנגלית של Extracorporeal membrane oxygenation , פתחה פתח לאפשרות מטלטלת – החיים האנושיים יוכלו להמשיך להתקיים ללא ריאות מתפקדות או אפילו לב פועם. ולמרות שיכולת זו נשמעת כמעט אלוהית ונשגבת, היא מהווה רק אחת מתוך קטלוג של טכנולוגיות ומכשירים רפואיים אשר תוכננו לעקוף כשלים ביולוגיים ואורגניים. מכשירי הנשמה מכניים הפחיתו כשל נשימתי לכדי פס האטה. מכונות דיאליזה גברו על כשל כלייתי. מכשירים תומכי לב יכולים עתה אף להתלוות אל המטופל בעת יציאתו לחופשה.

כמו בסיפור חוזר מודרני על ג'ון הנרי (גיבור אפרו-אמריקאי, אשר עבד במסילות הברזל והיה מטובי מניחי פסי הרכבת באמריקה. ניצח את מכונת הקיטור להנחת פסי רכבת, אך מת מותש מהמאמץ), הרפואה הוכיחה פעם אחר פעם שההמצאות האנושיות יכולות לכופף ואף לשבור את הרצון של הפיזיולוגיה האנושית.

אך כל הטכנולוגיה והמכשור הנוצץ בעולם לא יוכלו להסיח ולהתכחש לאמת אחת ברורה: הרבה מהפעולות ההרואיות שאנו עושים קורות מאוחר מדי. המחלות שבהן אנו מטפלים בבתי חולים ובמחלקות לטיפול נמרץ, הן פעמים רבות, רק השלבים האחרונים של תהליכי תחלואה ארוכים וניתנים למניעה. אנו מביאים את כל העוצמה המדהימה של המכונות והטכנולוגיה לסייע אחרי שהנזק כבר נגרם.

בארצות הברית, נדמה שאנו הולכים שבי בעקבות הטכנולוגיה והמכשור. יש לנו פי חמש יותר מיטות טיפול נמרץ לנפש ממדינות מפותחות אחרות ואנו מוציאים כמעט 1% מהתוצר המקומי גולמי שלנו על רפואה קריטית / טיפול נמרץ.  חשוב מכך, תוצאות הטיפול ותוחלת החיים בארה"ב, אינם שונות בהרבה ממדינות כמו אנגליה, אשר משקיעה הרבה פחות ברפואה קריטית.

והתגלינו במערומינו. ההתפרצות של נגיף הקורונה (COVID-19) הראתה שכאשר האיומים לבריאותנו גדלים, איננו יכולים להסתמך רק על טכנולוגיה. הסתמכות בלעדית על מנשמים ומכונות אקמו יביאו לקיצנו. רשת בטחון אשר פרושה כה קרוב לקרקע, הינה למעשה פשוט קבר רדוד.

החברה שלנו אינה ניצבת רק בפני התפרצות או מגיפה אחת ויחידה, אלא בפני תהליך רתיחה איטי וממושך של מגיפות: מחלות לב וריאה, סרטן, שימוש בסמים וחומרים מסוכנים ומינון יתר שלהם, חבלות, פציעות, טראומה ופגיעה עצמית. מיתוס אמריקאי רב שנים אומר שנוכל להתגבר על כל אתגר עם מספיק יכולת המצאה, חדשנות וטכנולוגיה. בין אם מדובר במכשירי הנשמה, אקמו, בינה מלאכותית או ננוטכנולוגיה, נדמה כי אנו משוכנעים שהתשובה או הפתרון הם מעל האופק: משהו חדש, יקר וקל לשימוש כמו בלחיצה על כפתור.

אך זאת לא האמת. רשת ביטחון גדולה וטובה יותר לא תהפוך אותנו לחברה בריאה. עלינו לקבל את העובדה שההצלה שלנו לא נמצאת אי שם בסדנה של ממציא כלשהו. הפתרונות האמיתיים למחלות שפוגעות בנו הינם פתרונות לואו-טק והם קשים. הם דורשים עבודה קשה, ראיה לעתיד והתמדה. חברה בריאה משקיעה באנשים שלה. זה אומר בניית תשתית שתתמוך ותעצים את האוכלוסיה בכל שלב של הסולם הסוציו-אקונומי. זה אומר מציאת פתרונות לחוסר ביטחון תזונתי ושיכוני ויצירת אפשרויות ריאליות לחינוך ולתעסוקה.

חברה בריאה משקיעה בבריאות הציבור. זה אומר הטמעת התערבויות הרבה לפני שאדם הופך למטופל ולחולה. זה אומר השקעה במחקר מדעי של מה גורם לנו להיות חולים. זה אומר להתמקד במניעה – גם כאשר היא לא באה בצורת כדור או זריקה. זה אומר להתכונן לאסונות והתפרצויות לפני שהן מתרסקות על פנינו.

חברה בריאה משקיעה ברפואה ראשונית. זה אומר שלא מדובר יותר במותרות. זה אומר ליצור יכולת לספק טיפול נגיש למטופלים ובר-קימה עבור מטפלים. זה אומר לקבל את העובדה שדולרים שמושקעים היום יצילו חיים (וכן גם כסף) בעתיד.

הדרך שלנו לאומה בריאה אינה חדשנית או מלהיבה. היא לא מגיעה עם אורות מהבהבים או צנרת המזרימה דם בסחרור. ככל שהאוכלוסייה שלנו גדלה והמשאבים העומדים בידנו נשארים מוגבלים, אנו צריכים פתרונות אשר מגיעים לכל פינה וקצה בחברה. אנו צריכים לבחון את פעולותינו בהווה, ולא רק לבהות מלאי געגועים אל העתיד. כי המכונות לא יגיעו להציל אותנו.

קישור למאמר המקורי: https://journals.lww.com/jaapa/Citation/9000/The_machines_won_t_save_us.99698.aspx

המאמר נכתב ע"י הריסון ריד (Harrison Reed), עוזר רופא (Physician Assistant) בתחום רפואה קריטית וטיפול נמרץ במרכז הרפואי האוניברסיטאי המסונף לאוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון בוושינגטון, בירת ארה"ב. כמו כן משמש כעורך בפועל של JAAPA – Journal of the American Academy of Physician Assistants. בעל תואר שני במדעי הבריאות. פורסם טרם הוצאה לדפוס ב-JAAPA, ב-9 במאי, 2020. 

תורגם לעברית ע"י מנהל האתר. 

מנהל אתר: רועי עוזר, עוזר רופא & פרמדיק, המחלקה לרפואה דחופה,  מרכז רפואי שיבא תל השומר.

נייד: 054-5927078    דוא"ל: admin@paisrael.com      Roi.Ozer@sheba.health.gov.il      ozer.roi@gmail.com